NIK SPRAWDZI PRAWIDŁOWOŚĆ GOSPODARKI RYBACKIEJ NA WIELKICH JEZIORACH MAZURSKICH ?

0
Urszula Pasławska (PSL) - Przewodnicząca Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa - chce ograniczenia odłowów sieciowych w warmińsko-mazurskich jeziorach.

     Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pod przewodnictwem posłanki Urszuli Pasławskiej przesłała propozycje kontroli Najwyższej Izby Kontroli na 2023 rok.
– Rabunkowa gospodarka rybacka obniża potencjał turystyczny i hamuje rozwój gospodarczy naszego regionu – mówi Urszula Pasławska. – Niedawno wysłałam do Ministerstwa Klimatu kolejną interpelację w sprawie ograniczenia odłowów sieciowych. Z odpowiedzi wynika, że rząd nic nie robi i na razie nie zamierza. Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska postanowiliśmy więc zainteresować tematem NIK.

Teraz w warmińsko – mazurskich jeziorach brakuje ryb, a polscy wędkarze jeżdżą na łowiska do Szwecji. Zdaniem posłanki rozwiązaniem będzie radykalne ograniczenie odłowów sieciowych we wszystkich akwenach regionu. Z wyjątkiem tych przeznaczonych do wykorzystania gospodarczego, o czym decydować powinny samorządy. Kolejną sprawą jest kontrola zarybień i wprowadzenie dodatkowych okresów ochronnych. Wtedy w jeziorach regionu odrodzą się ryby, a turyści – wędkarze przez cały rok będą przyjeżdżać na Warmię i Mazury.

– Od wielu lat przedstawiciele środowisk wędkarskich proszą mnie o pomoc w ograniczeniu liczby odłowów sieciowych i kontrolowaniu zarybień. Od 2015 roku interweniuję w resortach klimatu i rolnictwa, ale nic się nie zmienia – mówi posłanka.  Miejmy nadzieję, że zaangażowanie NIK pomoże doprowadzić sprawę do finału. O ograniczenie odłowów sieciowych będę walczyć do skutku – deklaruje posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego.

red.


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here