NIE PO DRODZE MU DO OŚRODKA SZKOLENIA KIEROWCÓW

0
Ilustracja do tekstu/Internet

32-letni mężczyzna w przeciągu kilku godzin został dwukrotnie zatrzymany do kontroli drogowej. Mężczyzna po raz kolejny kierował pojazdem nie mając w ogóle prawo jazdy. Tłumaczył, że bardzo chciałby zapisać się na kurs, ale zawsze mu nie po drodze. Wkrótce odpowie przed sądem.

      W nocy z wtorku na środę (19/20.04.2022), kilka minut przed północą, policyjny patrol zauważył pojazd marki Volvo, który był przez tych samych policjantów kontrolowany 16 kwietnia br. Wówczas tym pojazdem kierował mężczyzna bez uprawnień. Mając podejrzenie, że pojazdem może kierować ten sam mężczyzna, funkcjonariusze zatrzymali go do kontroli drogowej na ul. Mazowieckiej w Kętrzynie. Jak się okazało, za kierownicą auta siedział znany z wcześniejszej kontroli 32-latek. Sprawdzenie w policyjnych bazach danych potwierdziło, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Tłumaczył, że niedawno zakupił auto i dopiero ma zamiar zapisać się na kurs prawa jazdy. Po wykonaniu czynności z 32-latkiem, funkcjonariusze wrócili do swoich czynności. Cztery godziny później ten sam patrol zauważył, że ul. Nowe Osiedle w Kętrzynie jedzie wcześniej kontrolowane volvo. Po zatrzymaniu pojazdu okazało się , że znów za kierownicą auta siedzi 32-latek. Mężczyzna ponownie twierdził, że bardzo chciałby mieć prawo jazdy, ale nie po drodze mu, by zapisać się na kurs.

Mężczyzna za swoje bezmyślne zachowanie odpowie przed sądem.

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy zaostrzające kary dla uczestników ruchu drogowego popełniających wykroczenia. Zmiana sprawiła, że znacząco wzrosły kwoty mandatów m.in. za przekroczenia dozwolonej prędkości, czy za wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych. Z nowymi wysokimi karami muszą się także liczyć kierujący bez uprawnień.

Dotychczas kierowanie samochodem, czy innym pojazdem mechanicznym bez uprawnień, jeśli kierowca nigdy wcześniej nie miał odpowiedniego prawa jazdy, karane było przez policjanta mandatem karnym w wysokości 500 zł. Od tego roku każdą sprawą kierowania autem, czy motocyklem bez uprawnień musi zająć się sąd.

Zgodnie z nowymi przepisami za kierowanie pojazdem mechanicznym bez uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1,5 tys. zł. Maksymalna grzywna może wynieść aż 30 tys. zł. Poza tym sąd w każdej takiej sytuacji orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

KWP Olsztyn


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here