PRÓBA OSZUSTWA METODĄ „NA PROKURATORA”

0
Ilustracja do tekstu/pixabay.com

Zdrowy rozsądek, świadomość i opanowanie seniorek nie pozwoliły, aby oszuści wyłudzili od nich pieniądze. Do kobiet, na ich stacjonarne telefony, zadzwonił mężczyzna, podający się za prokuratora. Oszust informował swoje rozmówczynie, że
w banku w którym gromadzą oszczędności pracują oszuści i ich pieniądze są zagrożone. Tłumaczył by czym prędzej wybrały zgromadzone sumy pieniędzy. Na szczęście żadna
z mieszkanek powiatu kętrzyńskiego nie dała się oszukać i o telefonach powiadomiono policjantów.

     Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie wczoraj (02.09.2021) przyjęli zgłoszenia od trzech kobiet w wieku od 75  do 85 lat o próbach oszustw na ich szkodę.

Za każdym razem rozmowa wyglądała bardzo podobnie. Na telefon stacjonarny dzwonił mężczyzna podający się za prokuratora. Informował swoje rozmówczynie, że w banku w którym gromadzą swoje oszczędności pracuje dwóch oszustów i ich oszczędności są zagrożone.  Fałszywy prokurator próbował uzyskać od kobiet informacje jakie wielkości środki mają na koncie
i tłumaczył by czym prędzej te pieniądze wybrały z kont. By uwiarygodnić swoje stanowisko, mężczyzna prosił kobiety, aby nie rozłączając się udały się do banku w celu wypłaty sum pieniędzy. Oszust cały czas namawiał, żeby kobiety pomogły z zatrzymaniu osób, które pracują jako oszuści w banku.

Na szczęście osoby, do których się dodzwoniono wykazały się zdrowym rozsądkiem i czujnością. Nie dały się oszukać i nabrać na wymyśloną historię z rozbijaniem grupy przestępczej.
O zdarzeniu kobiety od razu poinformowały oficera dyżurnego komendy.

W dalszym ciągu apelujemy o ostrożność w przypadku tego typu telefonów. Możemy zawsze poradzić się osób najbliższych. A jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości zadzwońmy na numer alarmowy 112 i nawiążmy kontakt z najbliższą jednostką Policji.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji czy prokuratorzy NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też
    o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta, Prokuratora, funkcjonariusza CBŚP– zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się
    w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
  • Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
  • Uczulajmy przy każdej okazji seniorów. Zwykła ostrożność może uchronić naszych najbliższych przed utratą zbieranych latami oszczędności.

KPP Kętrzyn


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here