CO UKRYWA DWÓR BURMISTRZA RYSZARDA?

0
Mieszkańcy gminy Korsze twierdzą, że samochód zakupiony w ubiegłym roku przez Urząd Miejski za prawie 120 tysięcy złotych często widzą na prywatnej posesji burmistrza/ fot. nadesłane

     W ubiegłym roku mieszkańców gminy Korsze zbulwersowała decyzja grupy radnych, którzy złożyli wniosek dotyczący przeznaczenia z budżetu 120 tysięcy złotych na zakup nowego samochodu do Urzędu Miejskiego w Korszach. Pisaliśmy o tym tutaj, tutaj i tutaj.

Uchwała została przegłosowana podczas sesji Rady Miejskiej 19.08.2020r (przeciwni wyrażeniu zgody na zakup samochodu byli radni: Krystyna Borzęcka, Grażyna Wojtanis, Andrzej Tuzik. W obradach nie uczestniczył Krzysztof Bamburek).

Wówczas urzędnicy z burmistrzem na czele twierdzili, że samochód obecnie używany jest stary, awaryjny, a nowy będzie służył nie tylko pracownikom urzędu, ale przede wszystkim osobom niepełnosprawnym w dowożeniu np. do placówek leczniczych.

Już we wrześniu pod Urzędem Miejskim stał lśniący, nowiutki, wart ok. 115 tysięcy złotych, samochód.

   Od jakiegoś czasu do naszej redakcji docierają informacje, że zakupiony w roku ubiegłym przez Urząd Miejski w Korszach samochód często jest widziany na prywatnej posesji burmistrza Ostrowskiego.

Na potwierdzenie tego faktu otrzymaliśmy zdjęcie z 21 czerwca 2021r. oraz informację, że kilka dni wcześniej widziano burmistrza wraz z żoną podróżującego tym autem.
Pikanterii dodaje fakt, że zarówno 21 czerwca jak również kilka dni wcześniej Ryszard Ostrowski przebywał prawdopodobnie na zwolnieniu lekarskim.Taką też informację uzyskaliśmy nieoficjalnie.

Chcąc uzyskać potwierdzenie tej informacji w Urzędzie Miejskim, wysłaliśmy zapytania prasowe, pytając m.in. o to czy we wskazanych datach burmistrz pracował, pełnił obowiązki służbowe,
a może był na zwolnieniu lekarskim lub korzystał z urlopu wypoczynkowego ?

Zapytaliśmy też czy we wskazanych przez nas datach burmistrz korzystał z samochodu służbowego, czy jest jakiś regulamin użytkowania auta, ile kilometrów zostało przejechane od jego zakupu (we wrześniu 2020r.), ile razy były przewożone osoby niepełnosprawne, czy jest garażowany.
Padło też pytanie zarówno do burmistrza jak też do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Korszach, czy przewodniczący zawarł z burmistrzem jakąś umowę na użytkowanie służbowego samochodu
w celach prywatnych ?

Zamiast odpowiedzi na tak proste pytania, otrzymaliśmy pismo stanowiące swego rodzaju administracyjny bełkot podpisany przez Łukasza Wiśniewskiego, Sekretarza Gminy działającego
z upoważnienia Burmistrza Korsz:

(…) po analizie przedmiotowych pism stwierdzam, że w sprawie występuje wysokie prawdopodobieństwo sytuacji nadużycia prawa do informacji publicznej ze strony wnioskodawcy lub też konieczności wydania decyzji administracyjnej (…)”

Tym samym sekretarz Gminy proste pytania, które ma prawo zadać nie tylko dziennikarz, ale też każdy obywatel, a na które ma obowiązek odpowiedzieć burmistrz, subiektywnie uznał, że mogą stanowić nadużycie prawa do informacji publicznej i zakwalifikował je (te pytania) jako pismo petenta do organu administracji publicznej, które wówczas musi spełniać wymogi zgodne
z kodeksem postępowania administracyjnego.
Istna akrobacja administracyjna mająca, w naszej ocenie, przeciągnąć o prawie miesiąc konieczność odpowiedzi na pytania, a ostatecznie nawet ich nie udzielić.

Nasuwa się zatem pytanie, czego nie chcą ujawnić pracownicy Urzędu Miejskiego w Korszach? Czy Burmistrz Korsz używa samochodu służbowego do celów prywatnych i to wówczas, gdy jest na zwolnieniu lekarskim? Czy paliwo kupuje prywatnie, a może tankuje na koszt Urzędu Miejskiego?

Pytań jest wiele i z pewnością uzyskamy na nie odpowiedź, ponieważ nie zamierzamy bawić się
w gry i zabawy proponowane przez pracowników Urzędu Miejskiego w Korszach. Kwestię dostępu do informacji publicznej w Urzędzie Miejskim w Korszach wyjaśni Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Natomiast ewentualnymi kosztami postępowania sądowego obciążony zostanie Urząd Miejski w Korszach, a więc złożą się na nie mieszkańcy gminy.

Na marginesie, ciekawe jakie doświadczenia z Urzędem Miejskim w Korszach mają petenci na co dzień. Prosimy Państwa o przesyłanie swoich opinii na nasz redakcyjny adres e-mail: kontakt@info-racje.pl

Redakcja


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here