PARLAMENT EUROPEJSKI WRACA DO STRASBURGA

0

Stara zdarta płyta: „praworządność”…

Oczywiście Parlament Europejski nie byłby sobą, gdyby w agendzie nie znalazła się, już rytualnie, debata na temat „Sytuacji w zakresie praworządności w Unii Europejskiej oraz stosowania rozporządzenia w sprawie warunkowości”. Omówimy również kwestię „Europejskiego Funduszu Społecznego” (EFS Plus) i jego funkcjonowania w nowej perspektywie finansowej UE w latach 2021-2027 (debata przygotowana przez Komisję do spraw Zatrudnienia i Spraw Socjalnych).

Europosłowie omówili więc również „Dalsze działania w następstwie Szczytu Społecznego w Porto z 7 maja 2021 roku”.

Gdy chodzi o politykę międzynarodową, drugiego dnia sesji zajęliśmy się sytuacją w Afganistanie. Podstawą będzie oświadczenie odpowiedzialnego za politykę zagraniczną i bezpieczeństwa Unii Europejskiej, szefa unijnej dyplomacji, Hiszpana Josepa Borrella  Fontellesa.

Omówimy również 75. i 76. Sesję Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Sprawozdawczynią w tej sprawie jest hiszpańska europosłanka Maria Soraya Rodriguez Ramos – socjalistka, która przeskoczyła do Ciudadanos – „Obywatele”, a wcześniej czterokrotnie była posłem do Kortezów oraz sekretarzem rządu do spaw międzynarodowych, a obecnie po raz drugi pełni urząd eurodeputowanej.

Przedmiotem debaty był również „Instrument sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej
i Rozwojowej 2021-2027 – Globalny wymiar Europy”. Sprawozdanie przygotowały dwie komisje: Spraw Zagranicznych i Rozwoju, a było ono sygnowane przez Niemca Michaela Gahlera (CDU, EPP), liberała Charlesa Goerensa z Luksemburga, socjalistkę z Francji Marię Arenę i Litwinkę Rasę Jukneviciene z EPP.

Szczepienia dla chętnych

Tego dnia odbyły się też dwie tury głosowań (w sumie dwie i pół godziny). Francuzom zależy, aby przywrócić Strasburg jako miejsce, w którym europarlament funkcjonuje nie tylko w charakterze zapisu traktatu UE, ale również w praktyce, jak kiedyś. Stąd zachęcają do przyjazdu europosłów
i ich asystentów, organizując szczepienia. Co prawda nie w gmachu PE, jak to dzieje się
w Brukseli, tylko poza nim, ale fakt pozostaje faktem. Należy to docenić.

To przedostatnia przed wakacjami sesja Parlamentu Europejskiego. Wróciły tematy „ideologiczne”, choć są również, na szczęście, te dotyczące gospodarki. Karol Marks uśmiecha się z miejsca,
w którym jest, widząc, że w PE zadbano, mówiąc jego językiem, zarówno o „bazę”, jak
i „nadbudowę”…

Ryszard Czarnecki
Poseł do Parlamentu Europejskiego


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here