JAK DBAĆ O DOBRY KLIMAT? MYŚLMY GLOBALNIE, DZIAŁAJMY LOKALNIE

0
Ilustracja do tekstu/Internet
 

       Po pierwsze: butelkomat obowiązkowo w każdym większym sklepie. Po drugie: koniec toreb foliowych w sklepach. Po trzecie: oznakowanie opakowań ułatwiające ich recycling. Takie ustawy złożył w Sejmie klub PSL – KP. Liczymy na szybkie uchwalenie, bo nie ma na co czekać!

Prawda jest brutalna: jeśli nie zaczniemy działać dziś, jutro utoniemy w śmieciach. Każdy produkuje ich coraz więcej, a prawidłowo segreguje zaledwie 15 proc. O tym, że zmiany są konieczne, wielu polityków mówi, ale nic poza tym nie robi. Polskie Stronnictwo Ludowe postąpiło odwrotnie: przygotowaliśmy konkretne rozwiązania i dopracowane położyliśmy na stole. Nic, tylko uchwalać i wprowadzać w życie.

Projekt pierwszej ustawy przewiduje butelkomat w każdym sklepie wielkopowierzchniowym. Państwo zwróci 80 proc. kosztów zakupu. System butelkomatów działa m.in. na sąsiedniej Litwie
i udaje się tam recyclingować 90 proc. szklanych i plastikowych butelek.

Druga ustawa zakłada wyeliminowanie ze sklepów toreb plastikowych. Dziś statystyczny Polak rocznie przynosi ich ze sklepu 500, używa kilka minut, a każda rozkłada się … 400 lat!  W zamian sklepy oferować będą opakowania naturalne, a na produkcji zarobią rolnicy.

Trzecia ustawa obowiązuje producentów do znakowania opakowań symbolem wskazującym, do którego ma trafić pojemnika. Jak dzieje się teraz, chyba większość z nas wie.
 
Mamy nadzieję, że Sejm prędko zajmie się naszymi ustawami i jeszcze w tym roku nowe przepisy wejdą w życie. Kryzys klimatyczny jest faktem, ale od samego mówienia śmieci w Polsce nie ubędzie. Wszystkie duże sprawy zaczynają się od małych rzeczy. Musimy myśleć globalnie, ale działać lokalnie. Posłowie są od tego, żeby ułatwiać ludziom życie, dbać o codzienne sprawy. My ułatwimy recycling, w trosce o dobry klimat i kieszeń Polaków, bo ekologia to również oszczędność.
 
Urszula Pasławska

Poseł na Sejm RP


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here