BLANKA Z KĘTRZYNA POTRZEBUJE DAWCY SZPIKU

0

         O Blance jej przyjaciele mówią, że to ciepła, uśmiechnięta i wspaniała osoba. Jest mamą dwójki cudownych dzieci. Mieszka w Kętrzynie i do niedawna wiodła normalne życie. Wszystko zmieniło się podczas jednego spotkania.

– Blanka bardzo lubi ryby, a że mój mąż łowi, to zaprosiliśmy ją na obiad. Tak się stało, że utkwiła jej ość w gardle i po tym miała różne powikłania. W pewnym momencie na jej ciele zaczęły pojawiać się siniaki. Natychmiast powiedziałam blance, że powinna iść do lekarza i zrobić badania – opowiada Kasia Kowalczuk, przyjaciółka Blanki.

Kolejne badania potwierdziły u Blanki białaczkę. W jednej chwili jej świat się zawalił,
a rzeczywistością stały się częste wizyty w szpitalu i chemioterapie, po których kobieta jest mocno osłabiona. W tej chwili potrzebny jest dawca szpiku, ponieważ okazało się, że w bazie dkms nie znaleziono dla Blanki jej bliźniaka genetycznego.

– Ja mam dla kogo żyć. Mam dwójkę małych dzieci. Muszę wygrać z rakiem – mówi słabym głosem Balanka, która przebywa w tej chwili w szpitalu na kolejnej chemii.

Siłą Blanki jest Kasia, jej przyjaciółka z dzieciństwa, która stanęła do walki o zdrowie i życie młodej kobiety. To ona uruchomiła na portalu zrzutka.pl pod hasłem – na leczenie przyjaciółki apel o wsparcie finansowe, wspólnie z koleżanką założyły na facebooku grupę BlaniaTeam, gdzie odbywają się licytacje. Jak jeszcze możemy pomóc?

– Musimy znaleźć dawcę. Niestety na tę chwilę nie ma dawcy dla Blanki. Jedyna nadzieja jest
w tych osobach, które dopiero się zarejestrują w bazie – apeluje Kasia, przyjaciółka Blanki.

A dawcą szpiku może zostać każdy z nas. Wystarczy wejść na stronę dkms.pl i zarejestrować się w bazie. To nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie. Dla wielu chorych jedyną szansą jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Przeszczep jest również jedyną szansą dla Blanki, by mogła wrócić do swoich dzieci. W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc.

 

Ewa Brzostek


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here