SPOTKALI SIĘ PO LATACH. PO 48. LATACH

0

   Dziennik lekcyjny sprzed prawie pół wieku/ zdjęcie nadesłane przez organizatorów zjazdu    

      Wzruszające spotkanie absolwentów i nauczycieli szkoły podstawowej w Sątocznie odbyło się 48 lat po zakończeniu nauki.

Przygotowania do zjazdu trwały ponad rok. Inicjatorem spotkania był Stanisław Płatkowski, który z ogromnym zaangażowaniem przystąpił do odszukania swoich kolegów i nauczycieli.
Nie było to jednak łatwe zadanie. Należało najpierw przypomnieć nazwiska wszystkich uczniów, nauczycieli, zdobyć adresy, numery telefonów. Jednak dla chcącego nic trudnego. W organizacji spotkania nie przeszkodziła nawet pandemia.

W sobotę 22 sierpnia 2020 r. do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sątocznie przybyło
13. absolwentów rocznika 1971/72 oraz czworo nauczycieli pracujących wówczas w szkole. Niestety, nie wszyscy mogli wziąć udział w spotkaniu z powodu problemów zdrowotnych czy rodzinnych. Wśród absolwentów przybyłych do szkoły znaleźli się: Zbigniew Ciereszko, Krystyna Chwaszczewska, Irena Haniak, Anna Jóźwiak, Władysław Karabanowicz, Bronisław Liwarowski, Roman Łonyszyn, Danuta Łuszczak, Stanisław Płatkowski, Grażyna Sobkiewicz, Teresa Sychowicz, Józef Szymański, Waldemar Witkiewicz. Nieliczną już grupę nauczycieli reprezentowały Panie: Anna Jankowska, Nina Psujek, Leonarda Duryło oraz Pan Roman Danisiewicz. W czasie spotkania udało się również połączyć telefoniczne i porozmawiać z nauczycielką – Panią Alicją Iwanicką oraz kolegą z klasy przebywającym obecnie w Anglii.

Uczestnicy zjazdu absolwentów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sątocznie –  rocznik 1971/72
(zdjęcia nadesłane przez organizatorów)

Przed godziną 11. zaczęli przybywać do szkoły pierwsi goście. Prawie wszyscy mieli problemy
z rozpoznaniem się. Absolwenci przyglądali się sobie z zaciekawieniem i niepewnością, ale jednocześnie z ekscytacją. Nic dziwnego! Wielu z nich widziało się po raz ostatni prawie pół wieku temu. Zmienił się „nieco” głos, figura, fryzura. Losy dawnych kolegów z klasy różnie się potoczyły. Wśród absolwentów znaleźli się m.in.: pułkownik, leśnik, fotograf, właściciel stawu rybnego, rolnicy, kierowcy, ubezpieczyciel, instalator systemów grzewczych.

Zacnych gości serdecznie powitała obecna dyrektor szkoły Teresa Pupin oraz organizator spotkania – Stanisław Płatkowski. Odczytano z dziennika lekcyjnego listę uczniów, wręczono kwiaty, upominki i okolicznościowe certyfikaty. Nauczyciele otrzymali miód z pasieki organizatora spotkania, a wszyscy uczestnicy zjazdu sadzonki roślin ozdobnych. Głos zabrał Pan Roman Danisiewicz, który z ogromnym wzruszeniem podziękował w imieniu nauczycieli za zaproszenie na pierwsze w dziejach szkoły spotkanie.

Nauczyciele SP w Sątocznie pracujący w roku szkolnym 1971/1972
(zdjęcia nadesłane przez organizatorów zjazdu)

Wiele radości dostarczyło przybyłym odczytanie z dzienników lekcyjnych ich uwag za niewłaściwe zachowanie w szkole. Jak się okazało, najwięcej problemów stwarzało wówczas uczniom wypełnianie obowiązków dyżurnego.

Wielką niespodziankę jednemu z gości sprawił pomysłodawca zjazdu – Stanisław Płatkowski. Własnoręcznie wykonał ul, który podarował koledze Bronkowi, by ten na zbliżającej się emeryturze mógł zająć się pszczelarstwem.

Na pamiątkę pierwszego w dziejach Sątoczna zjazdu absolwentów przed szkołą posadzono drzewo ozdobne ,,Dereń kausa” podarowane przez uczestników.

Po spotkaniu w szkole wszyscy udali się do Kościoła pw. Chrystusa Króla, gdzie Ksiądz Proboszcz Paweł Kotliński odprawił piękną Mszę Św. w intencji Nauczycieli i Absolwentów.

Po nabożeństwie goście ponownie udali się do szkoły. Zwiedzali sale lekcyjne i teren wokół budynku, rozmawiali przy kawie, wspominali młodzieńcze lata. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem zmian, jakie zaszły przez lata w budynku placówki. Prawie każdy pamiętał bardzo zimne wówczas sale lekcyjne oraz pasącą się kozę na boisku szkolnym. Placówka została rozbudowana, przeszła termomodernizację, sale lekcyjne są nowocześnie wyposażone. Podziw wzbudziło również piękne otoczenie szkoły – mnóstwo drzew, krzewów, zadbane boisko i trawniki.

Spotkanie zakończyło się uroczystą obiadokolacją, na której podano również przywiezioną przez absolwentów pyszną kiełbasę z dzika oraz własnoręcznie złowionego szczupaka. Wieczór upłynął miło przy dźwiękach gitary i wspólnym śpiewie.

Kolejne spotkanie absolwentów rocznika 1971/1972 ma się odbyć za dwa lata, w okrągłą 50-tą rocznicę ukończenia szkoły.

Teresa Pupin
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sątocznie


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here