POWOŁANO KOMITET “OBYWATELE NA RZECZ NOWEJ KONSTYTUCJI”

0

Podczas posiedzenia poselskiego Zespołu na rzecz Nowej Konstytucji powołany został ogólnopolski Komitet “Obywatele na rzecz Nowej Konstytucji”/źródło: www.januszsanocki.com

     Wczoraj w Sejmie RP odbyło się posiedzenie poselskiego Zespołu na rzecz Nowej Konstytucji. W jego trakcie został powołany Komitet „Obywatele na rzecz Nowej Konstytucji”. Założyciele Komitetu stoją na stanowisku, iż źródłem wielu ustrojowych wad jest obowiązująca Konstytucja RP z 1997 roku.
Jak czytamy na oficjalnej stronie posła Janusza Sanockiego, wiceprzewodniczącego Zespołu, celem powołania Komitetu ma być “zmiana ustawy zasadniczej tak, aby gwarantowała prawa obywatelskie oraz sprawne i uczciwe państwo. Fundamentem ma być zmiana systemu wyborczego na JOW, dzięki czemu przywrócony zostanie wpływ obywateli na działanie Sejmu”.

Najważniejsze przyczyny naszych problemów jako ludzi żyjących w tym państwie mają charakter ustrojowy, nie polityczny. Ustrój jest fatalnie skonstruowany, ustrój uniemożliwia dobre rządzenie – uważa poseł Sanocki.

Główne postulaty konstytucyjne Komitetu to:
1. Wprowadzenie wybieralności sędziów i prokuratorów;
2. Wprowadzenie obywatelskiej kontroli nad działalnością wymiaru sprawiedliwości;
3. Przywrócenie obywatelom powszechnego, biernego prawa wyborczego przez
   wprowadzenie wybieralności posłów w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych;
4. Wprowadzenie możliwości odwołania posła wybranego bezpośrednio przez obywateli;
5. Wprowadzenie konstytucyjnego zakazu finansowania partii politycznych z budżetu
    państwa jako naruszającego zasadę równych szans w wyborach wobec wszystkich
    kandydatów, którzy takiego finansowania nie posiadają.

Wiele osób w Polsce zostało skrzywdzonych przez źle działające państwo – stwierdza uczestniczący w posiedzeniu Tomasz Dudziak, politolog, który jest też asystentem posła Sanockiego. – Celem Konstytucji jest zapewnienie ładu społeczno-gospodarczego i politycznego w państwie. Ustawa Zasadnicza z 1997r., która obecnie obowiązuje, wymaga modyfikacji – zauważa Dudziak.

Zwrócono też uwagę na proces legislacyjny w Polsce. Zdaniem posła Sanockiego w Sejmie tworzy się w ekspresowym tempie ustawy, których nawet nikt nie jest w stanie przeczytać.

Fatalne jest funkcjonowanie naszego Sejmu. Myśmy ponad 800 ustaw już przyjęli, a jakość tych ustaw jest taka, że po prostu ręce opadają – mówi poseł Sanocki, wiceprzewodniczący poselskiego Zespołu na rzecz Nowej Konstytucji. – Produkujemy dziesiątki tysięcy rocznie stron aktów prawnych, nikt nie jest w stanie tego przeczytać i porządnie zastosować, a nie zmieniamy struktury państwa, nie upraszczamy, nie dedykujemy prawa do tego, żeby było zrozumiałe dla prostego człowieka – dodaje wiceprzewodniczący.

Kolejnym etapem działania Komitetu będzie powołanie komitetów w całej Polsce.

red.


[themoneytizer id=”31595-28″]

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here